Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza je nejčastější onemocnění žen ve fertilním věku. Jedná se o přítomnost tkáně normálně se vyskytující v dutině děložní, endometria, mimo tuto „domovskou“ lokalitu. Nejčastěji na pobřišnici či orgánech malé pánve (vaječníkách, méně často i střevních kličkách, močovém měchýři), ale může se vyskytovat prakticky kdekoliv.

Četnost výskytu mezi ženami v reprodukčním věku má dle literárních zdrojů značné rozpětí, střízlivý odhad odpovídá cca 14%. Hlavními klinickými projevy endometriózy jsou bolest (periodicky se opakující či stálá pánevní bolest, bolestivá menstruace, bolest při pohlavním styku, bolest při defekaci atd.) a sterilita.

Základní diagnostickou metodou ke zjištění endometriózy je laparoskopie. Léčba endometriózy je chirurgická a farmakologická (hormonální, analgetická). Vzhledem k charakteru onemocnění (recidivující, s opakovanou manifestací klinických obtíží často i po či během léčby) je obvykle léčba dlouhodobá a je nutné ji kombinovat.

Naše pracoviště poskytuje komplexní péči pro ženy trpící touto chorobou. Endoskopické oddělení se zabývá dlouhodobě chirurgickou léčbou, k ošetření ložisek endometriózy má k dispozici jako jedno ze dvou pracovišť v České republice i laser.
Lékaři pracující na endoskopickém oddělení a účastnící se většiny operací pacientek s endometriózou, zajišťují i další ambulantní sledování a léčbu v rámci endokrinologické ambulance kliniky. Na naší klinice rovněž působí Centrum asistované reprodukce (CAR), které zajišťuje další management u žen s endometriózou, jejichž dominantním problémem je sterilita.