Děložní polypy

Děložní polypy

Polyp je slizniční výrůstek, který může pocházet z sliznice dutiny děložní – endometrální polyp, nebo ze sliznice kanálu hrdla děložního – pak se jedná o tzv. cervikální polyp. Oba typy polypů jsou ve své převážné většině nezhoubné, ale nikdy nelze vyloučit zhoubné bujení na jejich povrchu, proto je VŽDY odesíláme na histologické vyšetření.

Polyp dutiny děložní se nejčastěji projevuje nepravidelným krvácením mimo menstruační cyklus, nemusí být však původcem žádných obtíží. Může způsobovat i sterilitu – působí v dutině děložní podobě jako nitroděložní tělísko. Podezření na polyp v dutině děložní je nezřídka vysloveno při ultrazvukovém vyšetření – i těsně po menses je obraz sliznice v dutině děložní rozšířen. Polyp děložního hrdla je většinou odhalen při preventivní kontrole ambulantním gynekologem, často bývá jednou z příčin krvácení po pohlavním styku nebo výtoku.

Zlatým standardem diagnostiky a operačního řešení je v dnešní době hysteroskopie.
100% diagnostikuje či vyloučí přítomnost obou typů polypů. Umožňuje nám odebrat cílenou biopsii ( drobný vzorek určený k histologickému vyšetření) i odstranit celý polyp v dutině děložní. Drobné polypy není problém odstranit bez jakékoliv anestézie a zcela bez bolesti.

Větší polypy odstraňujeme v celkové anestézii, pomocí tzv. resektoskopu ( silnějšího hysteroskopu se speciální bipolární kličkou).
Frakcionovaná kyretáž používaná dříve k diagnostice a odstranění polypů je zcela na ústupu. Neumožňuje nám přesně zhodnotit dutinu děložní ,uložení jednotlivých polypů a odstranění polypů je zcela náhodné a zrakem nekontrolovatelné.